A XXI-a Sesiune de Comunicări Științifice a Cercurilor Studențești

08 deschiderea conferintei
În perioada 2-5 mai 2019, în cadrul Universității Politehnica Timișoara a avut loc a XXI-a Sesiune de Comunicări Științifice a Cercurilor Studențești, dedicată maghiarilor de pretutindeni. Evenimentul a fost realizat de Organizația Studenților Maghiari din Timișoara, împreună cu Organizația Studenților Sapientia EMTE de la Târgu Mureș, co-organizatori fiind Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) și Fundația Politehnica Timișoara, respectiv Universitatea Sapientia (US).

2019. május 2-5 között Temesvári Műszaki Egyetemen került megrendezésre az immár XX. Műszaki Tudományos Diákköri Konferencia (MTDK). Az esemény szervezői a Temesvári Magyar Diákszervezet (TMD) és a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának Hallgatói Önkormányzata (msHÖK), a társszervezők pedig a Temesvári Műszaki Egyetem (TME) a Politehnica Temesvár Alapítványon keresztül, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE).
—-
În acest an, lucrările conferinței au fost prezentate în șase secțiuni: Inginerie electrică, Automatizări, Informatică aplicată, Inginerie mecanică, o secțiune unită de Ingineria Construcțiilor și inginerie chimică, respectiv o secțiune de poster pentru studenți din anul I cu elevii de liceu. După o evaluare preliminară, lucrările au fost prezentate în fața unor comisii formate din cadre didactice universitare cu rezultate excepționale pe plan național și internațional. În cele șase secțiuni au colaborat mai mult de 60 de studenți și 35 de cadre didactice universitare din România și din străinătate.
Idén hat szekcióban lehetett bemutatni a dolgozatokat, éspedig: Villamosmérnöki, Automatizálás, Alkalmazott informatika, Gépészmérnöki, egy összevont Építő- és Vegyész mérnöki, valamint poszter-szesszió kategóriában. Ez utóbbit első éves hallgatóknak és gimnáziumi diákoknak lett kiírva. A beadott dolgozatok előzetes elbírálása után a diákok bemutatói következtek, melyeket magas színvonalú szakmai zsűri értékelt. A hat szekcióban több mint 60 diák és 35 hazai és külföldi tanár működött közre.
Festivitatea de deschidere a evenimentului a avut loc în sala Auditorium a Bibliotecii UPT. Președinții comitetului de organizare au fost Prof. Tamás NAGY-GYÖRGY (UPT) și dr. József DOMOKOS (US). Au rostit discursuri de bun venit Prof. Ivan BOGDANOV (din partea Fundației Politehnica), Conf. Florin DRĂGAN (prorector UPT), Prof. Mihály RÉGER (rector Universitatea Óbuda), Prof. László DÁVID (rector Universitatea Sapientia), Prof. Péter SZENDRŐ (președinte Consiliul Cercurilor Studențești, Ungaria), Dr. Tamás WEISZBURG (coordonator program Cercuri Studențești fără granițe), Dr. István SZABÓ (vicepreședintele Ministerului de cercetare, dezvoltare, inovare, Ungaria), Péter TAMÁS (consulul onorific al Ungariei în Timișoara). După cuvintele de deschidere, evenimentul a fost deschis cu prelegerea în plen susținut de Prof. Levente KOVÁCS (prorector ÓU) și dr. Ádám PAPP (cercetător, TÜM). În zilele următoare au mai avut loc prelegeri speciale susținute de dr. FENYVESI Olivér (Universitatea Tehnică din Budapesta), PÉNTEK Máté (cercetător, TÜM) și VEKOV Imre (cercetător, NTT Data Japonia).
A konferencia megnyitó ünnepségére a TME impozáns könyvtárának konferenciatermében került sor. A konferencia elnökei dr. NAGY-GYÖRGY Tamás egyetemi tanár (TME) és dr. DOMOKOS József adjunktus (EMTE) voltak. Üdvözlőbeszédeket mondtak dr. BOGDANOV Ivan egyetemi tanár (a Politehnica Alapítvány nevében), dr. DRĂGAN Florin (rektorhelyettes, UPT), Prof. RÉGER Mihály (rektor, Óbudai Egyetem), Prof. DÁVID László (rektor, Sapientia EMTE), Prof. SZENDRŐ Péter (az OTDT elnöke), Dr. WEISZBURG Tamás (HTDK szakmai vezetője), Dr. SZABÓ István (Innovációs és Technológiai Minisztérium, elnökhelyettes), TAMÁS Péter (Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja). Az ünnepi beszédek után Prof. KOVÁCS Levente (rektorhelyettes, Óbudai Egyetem) és dr. PAPP Ádám (kutató, TÜM) plenáris előadásai következtek. A következő napokban is voltak plenáris előadásokat, ezeket dr. FENYVESI Olivér (BME), PÉNTEK Máté (kutató, TÜM) és VEKOV Imre (kutató, NTT Data Japán) tartották.
Tot respectul și recunoaștere pentru studenții care au venit să susțină lucrările cu rezultatele cercetărilor, profesorilor care au dat ajutorul și au coordonat conceperea acestor lucrări și colegilor care au acceptat să participe în comisiile de evaluare. Mulțumiri conducerii UPT care și anul acesta a oferit infrastructura necesară pentru desfășurarea în bune condiții a evenimentului.
Minden tiszteletet és elismerést megérdemelnek azok a hallgatók, akik eljöttek megvédeni kutatásaikat, azok az egyetemi oktatók, akik megadták a segítséget a kutatáshoz, valamint azon kollégák, akik elfogadták a bíráló bizottságban való részvételt. Köszönet a TME vezetőségének, hogy idén is rendelkezésre bocsátotta az előadások lebonyolításához szükséges termeket.