A XIX-a Sesiune de Comunicări Științifice a Cercurilor Studențești

33 prezentarea lucrarilor
În perioada 26-28 aprilie 2018, în cadrul Universității Politehnica Timișoara a avut loc a XIX-a Sesiune de Comunicări Științifice a Cercurilor Studențești, dedicat maghiarilor de pretutindeni. Evenimentul a fost realizat de Organizația Studenților Maghiari din Timișoara, împreună cu Organizația Studenților Sapientia EMTE de la Târgu Mureș, co-organizatori fiind Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) prin Fundația Universitatea Politehnica Timișoara, respectiv Universitatea Sapientia (US).

2018. április 26-28 között Temesvári Műszaki Egyetemen került megrendezésre az immár XIX. Műszaki Tudományos Diákköri Konferencia (MTDK). Az esemény szervezői a Temesvári Magyar Diákszervezet (TMD) és a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának Hallgatói Önkormányzata (msHÖK), a társszervezők pedig a Temesvári Műszaki Egyetem (TME) a Politehnica Temesvár Alapítványon keresztül, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE).
În acest an, lucrările conferinței au fost prezentate în cinci secțiuni: Inginerie electrică, Automatizări, Informatică aplicată, Ingineria Construcțiilor, respectiv o secțiune unită de Inginerie chimică și mecanică. După o evaluare preliminară, lucrările au fost prezentate de către participanți în fața unor comisii formate din cadre didactice universitare cu rezultate excepționale pe plan național și internațional. În cele cinci secțiuni au colaborat mai mult de 50 de studenți și 35 de cadre didactice universitare din România și din străinătate.
Idén öt szekcióban lehetett bemutatni a dolgozatokat, éspedig: Villamosmérnöki, Automatizálás, Alkalmazott informatika, Építőmérnöki, illetve egy összevont Vegyész- és Gépészmérnöki kategóriában. A beadott dolgozatok előzetes elbírálása után a diákok bemutatói következtek, melyeket magas színvonalú szakmai zsűri értékelt. Az öt szekcióban több mint 50 diák és 35 hazai és külföldi tanár működött közre.
Festivitatea de deschidere a evenimentului a avut loc în impozanta sala de conferințe a Bibliotecii UPT. Președintele comitetului de organizare au fost Prof.dr.ing. Nagy-György Tamás (UPT) și dr. Domokos József (US). Au rostit discursuri de bun venit Prof.dr.ing. Delesega Gyula (din partea Fundației Politehnica), Prof. Kovács Levente (prorector Universitatea Óbuda) și Prof. Szendrő Péter (președinte Consiliul Cercurilor Studențești, Ungaria). După cuvintele de deschidere, evenimentul a fost deschis cu prelegerea în plen susținut de Dr. Ing. Farkas Csaba (US).
A konferencia megnyitó ünnepségére a TME impozáns könyvtárának konferenciatermében került sor. A konferencia elnökei dr. Nagy-György Tamás, egyetemi tanár (TME) és dr. Domokos József adjunktus (EMTE) voltak. Üdvözlőbeszédeket mondtak dr. Delesega Gyula egyetemi tanár (a Politehnica Alapítvány nevében), dr. Kovács Levente (Óbudai Egyetem rektorhelyettese) és dr. Szendrő Péter (OTDT elnök), miután az eseményt Dr. Farkas Csaba, az EMTE adjunktusának plenáris előadása indította.
Tot respectul și recunoașterea studenților care au venit să susțină lucrările cu rezultatele cercetărilor, profesorilor care au ajutat și au coordonat conceperea acestor lucrări și colegilor care au acceptat să participe în comisiile de evaluare. Mulțumiri conducerii UPT care și anul acesta a oferit infrastructura necesară pentru desfășurarea în bune condiții a evenimentului.
Minden tiszteletet és elismerést megérdemelnek azok a hallgatók, akik eljöttek megvédeni kutatásaikat, azok az egyetemi oktatók, akik megadták a segítséget a kutatáshoz, valamint azon kollégák, akik elfogadták a bíráló bizottságban való részvételt. Köszönet a TME vezetőségének, hogy idén is rendelkezésre bocsátotta az előadások lebonyolításához szükséges termeket.