Membru de Onoare și membru Emeritus – Hans-Jörg Bullinger

Hans-Joerg Bullinger

Universitatea Politehnica Timișoara și Fundația Politehnica au plăcerea să anunțe că, vineri, 17 octombrie, în Sala Senatului UPT, a avut loc ceremonia de decernare a titlurilor de membru de onoare și membru Emeritus d-lui prof. univ. dr. hab. ing. Hans-Jörg Bullinger, preşedintele Societăţii Fraunhofer pentru Cercetare Aplicativă din Germania (2002-2013).
Societatea Fraunhofer, cea mai mare instituţie de cercetare aplicativă din Europa, cu cele 57 de institute, centre, unităţi şi oficii în Germania şi 26 în alte ţări din Europa, America şi Asia, cu aproximativ 12.000 de angajaţi. Colaborarea dintre Societatea Fraunhofer și Politehnica a deschis pentru multe generații de studenți timișoreni de toate nivelurile (licență, masterat, doctorat) posibilitatea de practică, documentare și cercetare de vârf în Germania, a facilitat realizarea unor importante proiecte comune de cercetare și a stimulat implicarea Fraunhofer în proiecte în beneficiul comunității timișorene și bănățene, care să susțină modernizarea administrației locale după cele mai bune standarde de management public din Europa. Mare parte dintre realizări s-au datorat implicării personale a d-lui prof. univ. dr. hab. ing. Hans-Jörg Bullinger, căruia Universitatea Politehnica i-a decernat, în 2004, în semn de recunoaștere a activității sale, titlul de Doctor Honoris Causa.

Afis Bulinger